Трапец. Равнобедрен и правоъгълен трапец 8 клас

Определение 1: Трапецът е четириъгълник, на който една двойка срещуположни страни са успоредни.

На чертежа имаме трапец ABCD в който AB\parallel CD, като AB=a>CD=b
AB - голяма основа;
CD - малка основа;
AD=d и BC=c - бедра

За всеки трапец е изпълнени, че \sphericalangle A+\sphericalangle D=\sphericalangle B+\sphericalangle C=180^{\circ}, защото двойките ъгли \sphericalangle A и \sphericalangle D, както и \sphericalangle B и \sphericalangle C са съответни ъгли и тъй като правите AB и CD са успоредни имат сбор от 180^{\circ}.

По специалните видове трапци са:

1) Правоъгълен трапец
Определение 2: Трапец, на който едното бедро е перпендикулярно на основите му се нарича правоъгълен трапец.

ABCD - правоъгълен трапец в който AD\perp AB и AD\perp CD и \sphericalangle A=\sphericalangle D=90^{\circ}
Тук CH е височина в трапеца ABCD и CH=AD, защото AHCD е правоъгълник.
Можем още да кажем, че тъй като AB=a, CD=b и от AH=CD следва, че HB=AB-CD=a-b.



2) Равнобедрен трапец
Определение 3: Трапец, на който двете му бедра са равни се нарича равнобедрен трапец.

ABCD - равнобедрен трапец, в който AD=BC=c.
В сила е следната теорема:

Теорема 1: Един трапец е равнобедрен, когато ъглите при една от основите му са равни.

Така от Теорема 1 имаме, че  \sphericalangle A=\sphericalangle B=\alpha и \sphericalangle C=\sphericalangle D=180^{\circ}-\alpha.

В сила е още и следната Теорема 2:

Теорема 2: Един трапец е равнобедрен, когато диагоналите му са равни. 

Лицето на всеки трапец може да бъде пресметнато по формулата S=\frac{(a+b)h}{2}

1 Задача Даден е трапец ABCD (AB\parallel CD) с пресечна точка на диагоналите O. Да се докаже, че ако AO=OB, то ABCD е равнобедрен трапец.
Решение:
Тъй като AO=BO\implies \triangle ABO е равнобедрен. Следователно \sphericalangle OAB=\sphericalangle OBA=\alpha. Освен това от AB\parallel CD следва, че \sphericalangle BAC=\sphericalangle DCO=\alpha (защото са кръстни ъгли, за да си припомниш виж тук) и \sphericalangle ABO=\sphericalangle BDC=\alpha. Така от тук имаме, че \triangle DOC е равнобедрен и DO=CO. Така получаваме, че AC=BD и следователно според Теорема 2 от днешният урок трапеца ABCD е равнобедрен (трапец с равни диагонали).


2 Задача Острият ъгъл на един равнобедрен трапец е 60^{\circ}. Диагоналите му са перпендикулярни на бедрата. Намерете периметъра на трапеца, ако бедрото му има дължина 5 cm.
Решение:
От AD=5 cm \implies BC=5 cm. Тъй като \sphericalangle A=\sphericalangle B=60^{\circ} и \sphericalangle ADB=\sphericalangle ACB=90^{\circ} \implies \sphericalangle DAC=\sphericalangle CAB= =\sphericalangle DBC=\sphericalangle DBA=30^{\circ}. Като приложим теоремата за катет срещу остър ъгъл от 30^{\circ} в правоъгълен триъгълник изучавана в 7 клас имаме, че AD=\frac{1}{2}AB т.е. AB=10 cm. Построяваме височините DH и CK. Ясно е, че \triangle AHD\cong\triangle BKC по IV признак (виж тук) \implies AH=BK. Като вземем в предвид, че CD=HK (HKCD - правоъгълник) \implies AH=BK=\frac{AB-CD}{2}. Но като приложим теоремата за катет срещу остър ъгъл от 30^{\circ} в правоъгълен триъгълник за правоъгълния \triangle AHD\implies AH=BK=\frac{AD}{2}=2,5 cm \implies CD=AB-2AH=5 cm. Тогава за периметъра имаме, че P_{ABCD}=10+2.5+5=25 cm.

3 Задача Даден е правоъгълен трапец ABCD (AB\parallel CD,\ AB>CD,\ AD\perp AB). Лицето на \triangle ABC е \frac{2}{3} от лицето на дадения трапец. Да се докаже, че \triangle ABC е равнобедрен.
Решение:
Нека да построим височината на трапеца CH.
От условието на задачата имаме, че S_{\triangle ABC}=\frac{2}{3}S_{ABCD}. Ясно е, че S_{\triangle ABC}+S_{\triangle ACD}=S_{ABCD} следователно S_{\triangle ABC}+S_{\triangle ACD}=\frac{3}{2}S_{\triangle ABC}\implies \frac{3}{2}S_{\triangle ABC}+S_{\triangle ABC}=S_{\triangle ACD}. От тук получаваме, че S_{\triangle ACD}=\frac{1}{2}S_{\triangle ABC}. За лицето на трапеца ABCD имаме, че S_{ABCD}=\frac{AB+CD}{2}.AD (вземаме в предвид, че височината на трапеца CH=AD, не бива да забравяме също така и, че CH е височина в \triangle ABC). За лицето на правоъгълният \triangle ACD имаме, че S_{ACD}=\frac{AD.CD}{2}. Сега като заместим в равенството S_{ABCD}=\frac{3}{2}.2S_{\triangle ACD}\iff \frac{(AB+CD).AD}{2}=\frac{3AD.CD}{2}\iff AB.AD+CD.AD=3AD.CD\iff AD(AB+CD)=3AD.CD\iff AB+CD=3CD\iff AB=2CD. Тъй като AH=CD, защото AHCD е правоъгълник \implies AH=BH=CD и точката H е среда на AB следва, че CH е медиана в \triangle ABC, но CH е и височина в \triangle ABC от където следва, че \triangle ABC е равнобедрен и AC=BC.

4 Задача Бедрата на трапеца ABCD (AB\parallel CD) са перпендикулярни и AD=\frac{AB-CD}{2}. Намерете ъглите на трапеца.
Решение:

От това, че AD=\frac{AB-CD}{2} следва, че 2AD=AB-CD.
 Построяваме права DL\parallel BM и следователно \sphericalangle ADL=90^{\circ} (\sphericalangle ADL и \sphericalangle DMB - съответни). Тъй като AB-LB=AB-CD=AL получаваме, че 2AD=AL. Така имаме, че катета AD е два пъти по-голям от хипотенузата AL и от теоремата за катет срещу ъгъл от 30^{\circ} следва, че \sphericalangle ALD=30^{\circ}=\sphericalangle LBM и \sphericalangle LAD=60^{\circ}, \sphericalangle LDC=30^{\circ} и \sphericalangle DCB=150^{\circ}, с което задачата е решена.



Задачи за самостоятелна работа:

1. Даден е равнобедрен трапец с периметър 78 cm и отношение на основите 11:5. Намерете страните на трапеца, ако диагоналът му разполовява един от неговите ъгли.

2. В равнобедрения трапец ABCD (AB\parallel CD) диагоналите AC и BD се пресичат в точката O и \sphericalangle AOB=60^{\circ}. Да се докаже, че средите на отсечките AO, DO и BC са върхове на равностранен триъгълник.

3. В трапеца ABCD (AB\parallel CD) от точките D и C са спуснати перпендикуляри към AB, които я пресичат съответно в точки M и N. Ако AD=2AM и CN=BN, намерете ъглите на трапеца.

4. В трапеца ABCD основата CD е 5 пъти по-малка от основата AB и точката C лежи на симетралата на AB.
а) Докажете, че S_{\triangle ABC}:S_{\triangle ABCD}=5:6.
б) Ако CD=2 cm и P_{ABCD}=24 cm, намерете периметъра на \triangle ACD.

5. Да се намери лицето на равнобедрен трапец с основи 20 cm и 14 cm, ако един от ъглите му е 45^{\circ}.

6. Даден е трапецът ABCD с основи AB и CD. През C е прекарана права, успоредна на диагонала BD, която пресича правата AB в точка M. Да се докаже, че:
а) триъгълниците ACD, BCD и BCM са равнолицеви;
б) лицето на триъгълника AMC е равно на лицето на дадения трапец.

7. Да се намери лицето на трапец с диагонали 25 cm и 28 cm и ъгъл между диагоналите 150^{\circ}.

8. Даден е трапецът ABCD. Върху правата CD са дадени две точки C_1 и D_1 така, че CD=C_1D_1 и ABC_1D_1 е трапец. Да се докаже, че двата трапеца ABCD и ABC_1D_1 са равнолицеви.

9. Даден е трапецът ABCD, диагоналите на който се пресичат в точка O. Да се докаже, че:
а) триъгълниците ABC и ABD са равнолицеви;
б) триъгълниците ADO и BCO са равнолицеви.

10. Даден е трапецът ABCD. Краищата на бедрото BC са съединени със средата на бедрото AD. Да се докаже, че лицето на получения триъгълник е равно на половината от лицето на дадения трапец

11. Да се докаже, че пресечната точка на диагоналите на равнобедрен трапец е равноотдалечена от бедрата му.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Триъгълник. Сбор на ъгли в триъгълник. Външен ъгъл на триъгълник 7 клас

Ъгли получени при пресичането на две прави с трета. Теореми признаци, за успоредност на две прави 7 клас

Множества. Основни понятия - обединение, сечение, разлика и допълнение на множества