Квадрат 7 клас

Преди да преминем към решаването на задачи, нека припомним някои факти за квадрата. 

Определение 1: Прагоъгълник с две равни съседни страни се нарича квадрат.

Определение 2: Ромб с прав ъгъл се нарича квадрат.

Квадратът притежава всички свойства на успоредника, правоъгълника и ромба.

1 Задача Нека ABCD е квадрат, в който диагоналите AC и BD се пресичат в точката O. Ако разстоянието от O до AB е 7 cm, то намерете периметъра и лицета на квадрата ABCD
Решение:
Спускаме перпендикуляра , към AB, следователно според условието на задачата OE=7 cm. Нека припомним, че разстоянието от точка до права (или отсечка) е перпендикулярът спуснат от точката към правата (или отсечката). Така имаме, че \sphericalangle AEO=\sphericalangle BEO=90^{\circ}. Освен това, квадратът е и ромб с прав ъгъл, следователно диагоналите AC и BD са и ъглополовящи, от където имаме, че \sphericalangle BAC=\sphericalangle CAD=45^{\circ}, така за правоъгълния \triangle AEO, след като приложим теоремата за сбор на ъгли в триъгълник имаме, че \sphericalangle OAE+\sphericalangle AOE+\sphericalangle AEO=180^{\circ} т.е. 45^{\circ}+\sphericalangle AOE+90^{\circ}=180^{\circ} и така намираме, че \sphericalangle AOE=45^{\circ}. Така получихме, че \triangle AEO е равнобедрен и AE=OE=7 cm. По аналогичен начин, ако разгледаме \triangle BEO ще получим, че \sphericalangle BOE=45^{\circ} и BE=OE=7 cm, но AB=AE+BE=14 cm. Сега не е трудно да пресметнем периметъра и лицето на квадрата. Тъй като AB=BC=CD=DA, следва, че P_{ABCD}=4.AB=4.14=56 cm. За лицето имаме, че S_{ABCD}=AB^2=14^2=196 cm^2.

2 Задача Докажете, че правоъгълник с перпендикуларни диагонали е квадрат.
Решение:
Нека имаме правоъгълника ABCD, за който е дадено, че AC\perp BD, т.е. (1) \sphericalangle AOD=\sphericalangle AOB=\sphericalangle BOC=\sphericalangle COD=90^{\circ}. Тъй като за всеки правоъгълник е изпълнено, че (2) AO=CO=BO=DO следва, че триъгълниците AOD, AOB, BOC и COD са равнобедрени правоъгълни триъгълници, освен това диагоналите AC и BD са ъглополовящи. Тъй като AD=BC и AB=CD (свойство на успоредника и в това число и на правоъгълника), ще докажем че AB=AD, а от там ще следва и, че всички страни са равни, от където ще получим и, че ABCD е квадрат. 
Разглеждаме триъгълниците AOD и AOB.
1) \sphericalangle AOD=\sphericalangle AOB=90^{\circ} (от (1));
2) DO=BO (от (2));
3) AO - обща,
следователно \triangle AOD\cong\triangle AOB по I признак, от където следва, че AB=AD и от тук получаваме, че ABCD е квадрат.

3 Задача Точка M е произволна точка от страната BC на квадрата ABCD. Ъглополовящата на \sphericalangle MAD пресича страната DC в точка P. Да се докаже, че AM=DP+MB. 
Решение:
Построяваме BK, така че BK=DP и нека \sphericalangle DAP=\sphericalangle PAM=\alpha (AP е ъглополовяща на \sphericalangle MAD по условие). Разглеждаме триъгълниците APD и AKB
1) DP=BK (по построение);
2) AD=AB (ABCD е квадрат по условие);
3) \sphericalangle ADP=\sphericalangle ABK=90^{\circ} (от ABCD квадрат), следователно \triangle APD=\triangle AKB по I признак. Така имамае, че \sphericalangle DAP=\sphericalangle BAK=\alpha. Имаме, че \sphericalangle MAB=90^{\circ}-2\alpha, от където получаваме, че \sphericalangle AMB=2\alpha. Тъй като \sphericalangle BAK=\alpha, а \sphericalangle ABK=90^{\circ},следва, че \sphericalangle AKB=90^{\circ}-\alpha. Така получаваме, че \triangle AKM е равнобедрен (\sphericalangle MAK=\sphericalangle BAK+\sphericalangle MAB=\alpha+90^{\circ}-2\alpha=90^{\circ}-\alpha и \sphericalangle MAK=\sphericalangle MKA=90^{\circ}-\alpha). Така от това, че триъгълникът AKM е равнобедрен имаме, че AM=MK, но MK=MB+BK, от където исканото равенство е доказано (AM=MK и BK=DP, като ги заменим получаваме точно исканото равенство от условието на задачата). 

Задачи за самостоятелна работа

1. Точките E и F от диагонала на квадрата ABCD са такива, че AE=CF=AB. Докажете, че BEDF е ромб и намерете градусната мярка на ъглите му.

2. Даден е квадрат ABCD. Точка E е от страната AB. Перпендикулярът, издигнат от върха C към EC, пресича правата AD в точка F. Ъглополовящата на \sphericalangle ECF пресича правата AB в точка M. Докажете, че MC е ъглополовяща на \sphericalangle FME.

3. Външно за квадрата ABCD са построени равностранните триъгълници ABM и BCN. Намерете ъглите на \triangle MND.

4. В квадрата ABCD е построен лъч с начало точка B, който минава през вътрешността на квадрата и образува ъгъл 65^{\circ} с BC. Ако точка Q е петата на перпендикуляра, спуснат от точка D към построения лъч, намерете големината на \sphericalangle DCQ.

5. В квадрата ABCD е вписан равностранният \triangle APQ, като върховете му P и Q лежат съответно върху страните BC и DC. Ако точка F е средата на AQ и DF=2 cm, намерете периметъра на \triangle APQ.

6. Точките E и F са от диагонала AC на квадрата ABCD и AE=CF. Докажете, че BFDE е ромб.

7. Точките M, N, P и Q са съответно върху страните AB, BC, CD и AD на квадрата ABCD. Докажете, че MP\perp NQ тогава и само тогава, когато AM+CP=BN+DQ.

8. Точките E и F са от диагонала AC на квадрата ABCD и са такива, че AE=CF=AB. Докажете, че BEDF е ромб и намерете градусните мерки на ъглите му.

9. Нека ABCD е квадрат и точките M, N, P и Q са съответно от страните ме AB, BC, CD и AD така, че MP\perp NQ. Докажете, че MP=NQ

10. През върха A на квадрата ABCD е построена произволна права, която пресича страната BC в нейна вътрешна точка M. Ъглополовящата на \sphericalangle MAD пресича страната DC в точката P. Докажете, че AP=DP+MB.

11. Даден е квадратът ABCD. Точката E е от страната AB. Перпендикулярът, издигнат от върха C към EC, пресича правата AD в точка F. Ъглополовящата на \sphericalangle ECF пресича правата AB в точка M. Докажете, че MC е ъглополовяща на \sphericalangle FME.

Още обяснени и решени задачи свързани с този урок можете да намерите във видеото ми по-долу:


Използвана литература:

1. Сборник за 7 клас, Пенка Рангелова, Константин Бекриев, Лилия Дилкина, Нина Иванова изд. Коала Прес, Пловдив, 2020

2. Тест Математика 7 клас, Донка Гълъбова, Адриана Хаджийска, Анна Аначкова и др., изд. Веди, София, 2020 

3. Сборник задачи по математика за 7 клас, Мария Лилкова, Пенка Нинова, Таня Стоева и др., изд. Просвета, София

4. Книга за ученика за 7 клас, Здравка Паскалева, Мая Алашка, Райна Алашка, изд. Архимед, София, 2018

5. Текуща подготовка по математика за наицоналното външно оценяване в 7 клас, Боянка Савова, Мария Тодорова, Веселин Златилов, изд. Просвета, София, 2020

6. Нови пробни изпити за външно оценяване и кандидатстване след 7 клас, изд. Регалия 6, София 2015 

7. Тестове по математика, Любомир Любенов, Цеца Байчева, изд. DOMINO, 2017

8. Нови тематични и общи тестове по математика за 7 клас, Марина Рангелова, изд. Коала Прес, 2008

9. Учебно помагало за задължително избираема подготовка по математика за 7 клас, Иван Тонов, Таня Тонова, изд. Просвета, София, 2011

10. Тестове по математика за 7 клас, Лилия Дилкина, Константин Бекриев, изд. Коала Прес, Пловдив, 2014

11. Сборник контролни работи и тестове по математика 7 клас, Пенка Рангелова, изд. Коала Прес, Пловдив, 2009

12. Сп. Математика

13. Сп. Математика + 

Коментари

Популярни публикации от този блог

Триъгълник. Сбор на ъгли в триъгълник. Външен ъгъл на триъгълник 7 клас

Ъгли получени при пресичането на две прави с трета. Теореми признаци, за успоредност на две прави 7 клас

Множества. Основни понятия - обединение, сечение, разлика и допълнение на множества