Тъй като коренният показател n може да бъде както четно число, така и нечетно ние ще разгледаме свойствата на корен n-ти в зависимост от четността на коренният показател n (вече сме разглеждали свойствата на квадратния корен и корен трети т.е. когато n=2 и n=3, тук обобщаваме тези свойства).
Определение 1: Корен n-ти от неотрицателното число a\geq 0, където n=2s(s=1,2,\ldots) е естествено четно число, се нарича единственото неотрицателно число, n-тата степен на което е равна на a.
Определение 2: Корен n-ти от произволно реално число a, където n=2s+1(s=1,2,\ldots) е нечетно естествено число, се нарича единственото число, n-тата степен на което е равна на a.
Нека n=2s (т.е. n е четно число), където s\in\mathbb{N}, n\geq 2, a\geq 0 и b\geq 0, тогава:
1) \sqrt[n]{a^n}=|a|, за всяко a;
2) \sqrt[n]{a^k}=(\sqrt[n]{a})^k, където k\in\mathbb{N};
3) \sqrt[n]{ab}=\sqrt[n]{a}.\sqrt[n]{b};
4) \sqrt[n]{\frac{a}{b}}=\frac{\sqrt[n]{a}}{\sqrt[n]{b}} при b>0;
5) \sqrt[n]{a^nb}=|a|\sqrt[n]{b}, за всяко a;
6) a\sqrt[n]{b}=\sqrt[n]{a^nb};
7) Ако a<b, то и \sqrt[n]{a}<\sqrt[n]{b};
8) \sqrt[n]{\sqrt[m]{a}}=\sqrt[n.m]{a}, за m\in\mathbb{N};
9) \sqrt[n.k]{a^{m.k}}=\sqrt[n]{a^m}, при k\in\mathbb{N}.
Сега да разгледаме свойствата на корен n-ти в случаите, когато n=2s+1 (т.е. n е нечетно число), където s\in\mathbb{N}, n\geq 3, тогава:
1) \sqrt[n]{a^n}=a, за всяко a;
2) \sqrt[n]{a^k}=(\sqrt[n]{a})^k, където k\in\mathbb{N};
3) \sqrt[n]{ab}=\sqrt[n]{a}.\sqrt[n]{b};
4) \sqrt[n]{\frac{a}{b}}=\frac{\sqrt[n]{a}}{\sqrt[n]{b}} при b>0;
5) \sqrt[n]{a^nb}=a\sqrt[n]{b}, за всяко a;
6) a\sqrt[n]{b}=\sqrt[n]{a^nb};
7) Ако a<b, то и \sqrt[n]{a}<\sqrt[n]{b};
8) \sqrt[n]{\sqrt[m]{a}}=\sqrt[n.m]{a}, за m\in\mathbb{N};
9) \sqrt[n.k]{a^{m.k}}=\sqrt[n]{a^m}, при k\in\mathbb{N}.
Вече можем да разгледаме някои задачи, в които да приложим разгледаните по-горе свойства.
1 Задача Пресметнете \sqrt[4]{81}, \sqrt[7]{\frac{1}{128}}, \sqrt[5]{-32} и \sqrt[6]{729}.
Решение: За \sqrt[4]{81} забелязваме, че можем да го запишем във вида: \sqrt[4]{3^4}=3.
За \sqrt[7]{\frac{1}{128}} забелязваме, че можем да го запишем във вида: \sqrt[7]{\left(\frac{1}{2}\right)^7}=\frac{1}{2}.
За \sqrt[5]{-32} забелязваме, че можем да го запишем във вида: \sqrt[5]{(-2)^5}=-2.
За \sqrt[6]{729} забелязваме, че можем да го запишем във вида:
\sqrt[6]{3^6}=3.
2 Задача Определете дефиниционната област на израза \sqrt[8]{2x+1}.
Решение: Тъй като коренният показател 8 е четно число, тогава подкоренната величина не може да бъде отрицателно число, (няма реално число, което като го повдигнем на четна степен да ни дава отрицателно число) следователно е необходимо:
2x+1\geq 0, т.е. x\geq -\frac{1}{2} или записано с числов интервал x\in \left[-\frac{1}{2},+\infty\right).
3 Задача Определете дефиниционната област на израза \sqrt[11]{x-3}.
Решение: Тъй като коренният показател 11 е нечетно число, тогава нямаме никакви ограничения за подкоренната величина, (в този случай можем да коренуваме както положителни така и отрицателни числа, разбира се и нулата) следователно дефиниционната област на този израз е всяко x или записано с числов интервал x\in(-\infty,+\infty).
4 Задача Определете дефиниционната област на израза \sqrt[9]{\frac{1}{3x-7}}.
Решение: Тъй като коренният показател 9 е нечетно число, тогава можем да коренуваме както положителни, така и отрицателни числа, а също така и 0. Забелязваме, обаче че подкоренната ни величина е дроб, а както добре знаем от дробната черта е деление, а на нула не се дели. Следователно за да има смисъл даденият израз трябва знаменателят 3x-7 да бъде различен от нула, т.е. 3x-7\neq 0 и x\neq\frac{7}{3} или записано с числов интервал x\in \left(-\infty, \frac{7}{3}\right)\bigcup\left(\frac{7}{3},+\infty\right).
5 Задача Приведете към общ коренен показател \sqrt{2}, \sqrt[3]{6} и \sqrt[4]{5}.
Решение: Най-малкото общо кратно на числата 2, 3 и 4 т.е. HOK(2,3,4)=12. Следователно общият коренен показател трябва да бъде 12. Така като приложим свойство 9) имаме:
\sqrt[2.6]{2^6}=\sqrt[12]{64}
\sqrt[3.4]{6^4}=\sqrt[12]{1296}
\sqrt[4.3]{5^3}=\sqrt[12]{125}.
6 Задача Изнесете множител извън корените \sqrt[3]{32}, \sqrt[9]{3^{11}}, \sqrt[5]{243a^6b^5} и \sqrt[6]{5x^6(1-\sqrt{2})^6}.
Решение: За изнасянето на множители извън корените използваме свойства 5) от написаните по-горе в зависимост дали имаме четен или нечетен коренен показател.
Забелязваме, че \sqrt[3]{32} можем да запишем във вида:
8 Задача Сравнете числата \sqrt[3]{3} и \sqrt[2]{2}.
Решение: За да сравним дадените числа е необходимо да използваме свойство 7), като за целта преди това ще приведем двата корена под еднакъв коренен показател. Най-малкото общо кратно на 3 и 2 е 6, следователно \sqrt[3]{3}=\sqrt[3.2]{3^2}=\sqrt[6]{9}, аналогично \sqrt[2.3]{2^3}=\sqrt[6]{8}, от където вече можем да съобразим лесно, че \sqrt[6]{9}>\sqrt[6]{8}, т.е. \sqrt[3]{3}>\sqrt[2]{2}.
9 Задача Сравнете числата \sqrt[4]{3} и \sqrt[8]{3\sqrt{7}}.
Решение: За да сравним дадените числа е необходимо да използваме свойство 7), като за целта преди това ще приведем двата корена под еднакъв коренен показател. Вторият корен ще запишем във вида \sqrt[8]{\sqrt{63}}, сега след като приложим свойство 8) получаваме \sqrt[16]{63}. Най-малкото общо кратно на 4 и 16 e 16, следователно \sqrt[4.4]{3^4}=\sqrt[16]{81}. От казаното до тук можем да заключим, че \sqrt[16]{81}>\sqrt[16]{63}, т.е. \sqrt[4]{3}>\sqrt[8]{3\sqrt{7}}
10 Задача Рационализирайте знаменателя на дробта \frac{1}{\sqrt[4]{2}-1}.
Решение: Умножаваме числителя и знаменателя на дадената дроб с \sqrt[4]{2}-1 и получаваме:
В настоящият урок ще научим на колко е равен сборът от ъглите в произволен триъгълник, какво е външен ъгъл на триъгълник, на колко е равен сборът от външните ъгли в триъгълника, както и ще решим някои задачи. Нека разгледаме следният чертеж Теорема 1: Сборът от ъглите на всеки триъгълник е равен на 180^{\circ} или \alpha+\beta+\gamma=180^{\circ}. Като следствие от тази теорема, можем да кажем, че всеки триъгълник има най-много един тъп ъгъл, както и, че сборът от острите ъгли в правоъгълен триъгълник е равен на 90^{\circ}. Определение 1: Външен ъгъл на триъгълник се нарича ъгъл, съседен на вътрешен ъгъл на триъгълник ( в случая на чертежа външните ъгли са съответно \alpha^{\prime}, \beta^{\prime}, \gamma^{\prime}). Теорема 2: Всеки вънжен ъгъл на триъгълник е равен на сбора от двата несъседни на него вътрешни ъгли на триъгълник. Казано с други думи, от Теорема 2 можем да запишем равенствата \alpha^{\prime}=\beta+\gamma, $\beta^{\prime}=\alpha+...
Нека разгледаме следният чертеж: Имаме две прави a и b, които са пресечени с трета права c. Както се вижда от чертежа се образуват осем ъгъла, които имат специални имена. Определение 1: Двойките ъгли \sphericalangle 3 и \sphericalangle 5; \sphericalangle 4 и \sphericalangle 6 се наричат вътрешни кръстни ъгли, а двойките \sphericalangle 1 и \sphericalangle 7; \sphericalangle 2 и \sphericalangle 8 се наричат външни кръстни ъгли. Определение 2: Двойките ъгли \sphericalangle 1 и \sphericalangle 5; \sphericalangle 2 и \sphericalangle 6; \sphericalangle 3 и \sphericalangle 7; \sphericalangle 4 и \sphericalangle 8 се наричат съответни ъгли. Определение 3: Двойките ъгли \sphericalangle 3 и \sphericalangle 6; \sphericalangle 4 и \sphericalangle 5 се наричат вътрешни прилежащи ъгли, а двойките \sphericalangle 1 и \sphericalangle 8; \sphericalangle 2 и \sphericalangle 7 се наричат външни прилежащи ъгли. Теорема 1: Ако п...
Основоположник на теорията на множествата е Георг Кантор (1845-1918) (повече за историята на теорията на множествата виж тук ). Понятието множество е фундаментално и не се определя чрез други понятия, а се описва и обеснява интуитивно. Най-общо казано, за множество можем да считаме всяка съвкупност от определени и различни един от друг обекти, които човек може да измисли и да приеме, като едно цяло. Множество например е нашата азбука, която се състои от 30 букви; учениците в класната стая; молекулите съставящи човешкото тяло; звездите в Млечният път и т.н. Ще считаме, че едно множество е добре дефинирано, ако са определени неговите обекти, от които то е съставено. Допустими обекти са протоелементите и самите множества. Тези елементи трябва да са различни един от друг и за всеки елемент е необходимо да се знае дали той принадлежи или не принадлежи към дадено множество, както и дали всеки два обекта на множеството са различни или съвпадат. При образуване на едно множество, за него...
Коментари
Публикуване на коментар