Пермутации, вариации и комбинации 8 клас

Преди да преминем към решаването на задачи, нека да припомним някои важни факти, които ще използваме.

Определение 1: Пермутации от n елемента без повторение се наричат всички подреждания на тези n елемента, като всеки от тях участва само веднъж, а мястото му в това подреждане е от значение.
Броят на всички пермутации от n елемента ще означаваме с P_{n} и P_{n}=n(n-1)(n-2)...1=n!.

Определение 2: Вариации от n елемента от k-ти клас (винаги k<n) без повторения се наричат такива съединения, всяко от които съдържа k различни елемента от дадените n, като се различават едно от друго по елементите или по реда, в който те са взети.

Броят на различните вариации от n елемента от k-ти клас се означава с V^k_{n}=n(n-1)(n-2)...(n-k+1)

От казаното до тук можем да заключим, че пермутациите от n елемента могат да се разглеждат като вариации от n елемента от n-ти клас.

Определение 3: Комбинации без повторения от n елемента от k-ти клас се нарича такова подмножество с k различни елемента на даденото множество с n елемента, като редът на елементите не е от значение. Две комбинации се различават тогава, когато се различават по състав, а не по подреждане на елементите.

Броят на всички комбинации на n елемента от k-ти клас ще отбелязваме с C^k_{n} и освен това C^k_n=\frac{n(n-1)(n-2)...(n-k+1)}{k!}=\frac{V^k_{n}}{P_k}, при k\leq n.

1 Задача По колко най-много различни начина могат да се подредят 8 книги на библиотечен рафт?
Решение: За да намерим всички възможни подреждания на 8 книги върху библиотечен рафт трябва да пресметнем пермутация от 8 елемента т.е. P_8, така имаме, че P_8=1.2.3.4.5.6.7.8=40 320 начина.

2 Задача Петима приятели отишли на гости у Иван. По калко най-много начина могат да седнат на пет различни стола?
Решение: За да намерим всички възможни подреждания на петимата приятели на пет различни стола трябва да пресметнем пермутация от 5 елемента т.е. P_5, така имаме, че P_5=1.2.3.4.5=120, следователно приятелите на Иван могат да се подредят по 120 различни начина на петте различни стола.

3 Задача Телефонен номер се състои от шест различни цифри. Ако номерът започва с 032, то колко най-много са възможностите за подредбата на останалите три цифри?
Решение: Цифрите са 10, като от тях вече три са използвани (0, 2, 3). Така имаме, че за останалите три цифри от телефона могат да стоят общо 7 цифри (1, 4, 5, 6, 7, 8, 9). За да пресметнем исканите възможности в условието на задачата трябва да намерим V^3_{7}=7.6.5=210.

4 Задача Ученици от летен лагер имат възможност да посещават десет мероприятия. По колко най-много начина може да се направи програма с разписание за един ден за пет от тези мероприятия?
Решение: За да отговорим на поставеният въпрос в условието на задачата трябва да пресметнем V^5_{10}=10.9.8.7.6=3780 различни начина може да бъде направена програмата с разписание за пет от тези десет мероприятия.

5 Задача В кутия имало 20 топчета с различни цветове. По колко най-много начина могат да се изберат 4 от тях?
Решение: За да отговорим на даденият въпрос е необходимо да пресметнем C^4_{20}=\frac{20.19.18.17}{1.2.3.4}=4845 начина можем да изберем 4 от тях.

6 Задача Ако имаме дадени дванадесет различни точки в равнината, то колко най-много отсечки могат да се построят с краища тези точки?
Решение: Тъй като всяка отсечка се определя от две точки то трябва да пресметнем C^2_{12}=\frac{12.11}{1.2}=66.

7 Задача Известно е, че паролата на сейф се сътои от 8 различни цифри, първите 4 от които са четни, а останалите - нечетни. Намерете максималния брой опити, които трябва да направим, за да влезем отворим сейфа.
Решение: За да отговорим на поставеният въпрос е ясно, че трябва да намерим всички възможни подредби на 4 четни числа (от общо 5) и 4 нечетни (от общо 5). Тъй като тук редът на подредбата има значение, следователно ще използваме вариации. Тогава получаваме, че търсеният брой опити е равен на V^{4}_{5}.V^{4}_{5}=5.4.3.2.5.4.3.2=14400.

8 Задача Намерете x, ако V^{2}_x=2x.
Решение: От формулата за вариации намира, че x.(x-1)=2x. Разкриваме скобите и получаваме уравнението x^2-x=2x\iff x^2-3x=0. Изнасяме общият множител x пред скоби и така получаваме x.(x-3)=0, от където намираме, че x_1=0 или x_2=3. Тъй като x>0 за решение на задачата остава само x=3.

9 Задача Намерете колко различни комплекта от 4 молива и 3 химикалки могат да се направят от 9 различни молива и 8 различни химикалки.
Решение: Търсим броя на всички комплекти, които се състоят от 4 молива и 3 химикалки. Т.е. търсим броя на наредените седморки (х,х,х,х,м,м,м). За да намерим всички комбинации, които можем да формираме с химикалите трябва да пресметнем C^{4}_{9} (използваме комбинации, защото тук редът не е от значение). Аналогично за моливите имаме C^{3}_{8}. Така за броят на комплектите получаваме C^{4}_{9}.C^{3}_{8}=126.56=7056.

10 Задача В една кутия има 9 бели, 6 червени и 8 зелени топки. Намерете броя на различните начини по които могат да се изтеглят 3 бели, 4 зелени и 3 червени топки.
Решение: Търсим броя на всички наредени десеторки (б,б,б,з,з,з,з,ч,ч,ч). Тъй като тук подредбата на белите, зелените и червените топки не е от значение, тогава ще използваме комбинации. Броят на комбинациите за белите топки е C^{3}_{9}, на червените топки е C^{3}_{6} и на зелените C^{4}_{8}. Тогава броят на различните начини по които могат да се изтеглат 3 бели, 6 червени и 8 зелени топки получаваме от произведението C^{3}_{9}.C^{4}_{8}.C^{3}_{6}=84.70.20=117600. С което задачата е решена.

Задачи за самостоятелна работа

1. Колко са четирицифрените числа, които съдържат цифрите 9, 8, 7 и 6 точно по един път?

2. Колко са петцифрените числа, в които се срещат само цифрите 9, 8, 7, 6, 5, 4 и 3 без някоя от тях да се повтаря.

3. Колко фиша могат да се попълнят при играта "6 от 49" на Българският спортен тотализатор?

4. От група от 20 спортисти трябва да се изберат 6 участника за щафетно бягане. По колко начина може да стане това?

5. По колко различни начина могат да се изберат петима войника за  дежурство от група от 30 войника.

6. На един рафт в библиотека имаме 10 книги, 4 от които са от един автор, а останалите - от различни. Намерете по колко начина можем да ги подредим на рафта, така че книгите от един автор:
а) да са една до друга;
б) да не са една до друга.

7. Намерете броя на различните начини, по които могат да се подредят 8 разноцветни топчета в редица, така че две от тях, предварително определени:
а) да са едно до друго;
б) да не са едно до друго.

8. Четири момчета и пет момичета се подреждат в два реда за снимка, като момчетата са прави, а момичетата са седнали пред тях. Намерете по колко различни начина може да стане това.

9. Намерете колко четни четирицифрени числа могат да се образулват от цифрите 2,3,5,6,8 и 9.

10. Паролата на електронна поща се състои от 7 различни цифри, първите 3 от които са четни, а останалите - нечетни. Намерете максималния брой опити, които трябва да направим, за да влезем в тази поща.

11. В една купа има 9 бели и 13 червени топки. Намерете броя на различните начини, по които могат да се изтеглят едновременно 4 бели и 2 червени топки.

12. Писмено изпитване по математика се състои от 15 алгебрични, 8 геометрични и 7 комбинаторни задачи. Намерете колко различни варианта могад да се подготвят от 25 задачи по алгебра, 18 по геометрия и 5 по комбинаторика.

13. Намерете x, ако:
а) V^{4}_{x}=6.V^{3}_{x}; б) C^{2}_{x}=\frac{P_{6}}{P_{2}.P_{5}}; в) C^{2}_{x}+C^{2}_{x+1}=36.

Още обяснени и решени задачи свързани с този урок можете да намерите в долните видеа:






Коментари

Популярни публикации от този блог

Триъгълник. Сбор на ъгли в триъгълник. Външен ъгъл на триъгълник 7 клас

Ъгли получени при пресичането на две прави с трета. Теореми признаци, за успоредност на две прави 7 клас

Множества. Основни понятия - обединение, сечение, разлика и допълнение на множества