Медиана към хипотенуза в правоъгълен триъгълник 7 клас
Медиана към хипотенузата в правоъгълен триъгълник - теореми и задачи
Теорема 1: Медианата към хипотенузата в правоъгълен триъгълник е равна на половината от хипотенузата.
Теорема 2: Ако в \triangle ABC медианата CM (M\in AB) е равна на половината от страната AB, то триъгълникът е правоъгълен с прав ъгъл при върха C.
1 Задача: В правоъгълния триъгълник ABC медианата към хипотенузата AB е равна на катета AC и CD (D\in AB) е височина.
а) Да се намери дължината на катета AC, ако AB=8 cm.
б) Ако BC=a cm, да се намери дължината на височината CD.
в) Ако P и Q са средите съответно на катетите AC и BC, да се докаже, че периметърът на \triangle ABC е два пъти по-голям от периметъра на \triangle PDQ.
Решение а):

Нека CM е медианата към хипотенузата в правоъгълния триъгълник ABC. Според Теорема 1 CM=\frac{1}{2}AB, следователно CM=4 cm. Тъй като по условие CM=AC следва, че AC=4 cm.
Решение б):
Тъй като CM=AC=AM (CM=AC по условие и CM=AM от Теорема 1) следва, че триъгълникът AMC е равностранен и \sphericalangle BAC=60^{\circ}. От тук получаваме, че \sphericalangle ABC=30^{\circ}. Сега прилагаме теоремата за остър ъгъл от 30^{\circ} в правоъгълен триъгълник за \triangle BDC (\triangle BDC е правоъгълен, защото CD е височина). Следователно CD=\frac{1}{2}BC, от където CD=\frac{a}{2} cm.
Решение в):

Нека BC=a, AC=b и AB=c, следователно P_{\triangle ABC}=a+b+c. Тъй като P е среда на AC по условие следва, че DP е медиана в правоъгълният триъгълник ADC, следователно PD=\frac{1}{2}AC=\frac{1}{2}b. Аналогично, DQ е медиана в правоъгълният триъгълник DBC и DQ=\frac{1}{2}BC=\frac{1}{2}a. Тъй като PC=PD и QC=QD имаме, че отсечката PQ лежи на симетралата на CD т.е. CD\perp PQ. Сега от CD\perp PQ и CD\perp AB имаме, че PQ\parallel AB. От PQ\parallel AB имаме \sphericalangle PQC=30^{\circ} (съответни ъгли с \sphericalangle ABC). Прилагаме теоремата за остър ъгъл от 30^{\circ} в правоъгълен триъгълник за \triangle PQC от където PC=\frac{1}{2}PQ, т.е. 2PC=PQ. Но PC=PD и PC=\frac{1}{2}AC, а AC=\frac{1}{2}AB, следователно PC=\frac{1}{4}AB, от където \frac{1}{4}AB=\frac{1}{2}PQ и PQ=\frac{1}{2}AB=\frac{1}{2}c. Сега за периметъра на \triangle PDC имаме P_{\triangle PDC}=PD+DQ+PQ=\frac{1}{2}b+\frac{1}{2}a+\frac{1}{2}c=\frac{1}{2}P_{\triangle ABC}.
2 Задача: За квадрата ABCD точката K е среда на AD и BH е перпендикулярът, спуснат от B към KC (H\in KC). Ако AH=6 cm, намерете лицето на квадрата ABCD.

Решение:
Нека означим \sphericalangle KCD=\alpha, следователно \sphericalangle DKC=90^{\circ}-\alpha (защото \sphericalangle KDC=90^{\circ}). Ъглите DKC и NKA са връхни ъгли, следователно \sphericalangle NKA=\sphericalangle DKC=90^{\circ}-\alpha (\sphericalangle NAK=90^{\circ}). От тук получаваме и, че \sphericalangle KNA=\sphericalangle KCD=\alpha.
Разглеждаме триъгълниците KNA и KCD:
1) KA=KB (K е среда на AD по условие);
2) \sphericalangle NKA=\sphericalangle DKC (връхни ъгли);
3) \sphericalangle NAK=\sphericalangle CDK=90^{\circ},
следователно \triangle KNA\cong\triangle KCD по II признак, от където NA=AB, т.е. A е среда на NB. Така имаме, че HA е медиана към хипотенузата в правоъгълния триъгълник NBH и според Теорема 1 имаме, че HA=\frac{1}{2}NB от където следва, че HA=AB=6 cm. Сега вече можем да изчислим лицето на квадрата ABCD - S_{ABCD}=AB^2=6^2=36 cm^2.
Задачи за самостоятелна работа
1. Даден е правоъгълен \triangle ABC с \sphericalangle C=90^{\circ}, \sphericalangle A=15^{\circ} и лице S_{\triangle ABC}=72 cm^2. Намерете дължината на хипотенузата AB и на височината CD към нея.
2. В остроъгълния триъгълник ABC са построени височините AH и CD, които се пресичат в точката O. Точката P е среда на AB, а M - среда на OC. Намерете градусната мярка на \sphericalangle PHM.
3. В правоъгълния \triangle ABC (\sphericalangle C=90^{\circ}) са построени височината CH (H\in AB), ъглополовящата BL на \sphericalangle ABC (L\in AC) и ъглополовящата CM на \sphericalangle ACH (M\in AH). Определете вида на триъгълника MBC.
4. Даден е правоъгълен \triangle ABC (\alpha > \beta). Отсечките CH, CL и CM са съответно височина, ъглополовяща и медиана към хипотенузата AB. Докажете, че:
а) \sphericalangle HCL=\alpha-45^{\circ}=\frac{\alpha-\beta}{2};
б) \sphericalangle HCM=\alpha-\beta;
в) \sphericalangle LCM=\frac{\alpha-\beta}{2}=\sphericalangle LCH.
Още обяснени и решени задачи свързани с този урок можете да намерите в клипа ми даден по-долу:
Използвана литература:
1. Сборник за 7 клас, Пенка Рангелова, Константин Бекриев, Лилия Дилкина, Нина Иванова изд. Коала Прес, Пловдив, 2020
2. Тест Математика 7 клас, Донка Гълъбова, Адриана Хаджийска, Анна Аначкова и др., изд. Веди, София, 2020
3. Сборник задачи по математика за 7 клас, Мария Лилкова, Пенка Нинова, Таня Стоева и др., изд. Просвета, София
4. Книга за ученика за 7 клас, Здравка Паскалева, Мая Алашка, Райна Алашка, изд. Архимед, София, 2018
5. Текуща подготовка по математика за националното външно оценяване в 7 клас, Боянка Савова, Мария Тодорова, Веселин Златилов, изд. Просвета, София, 2020
6. Нови пробни изпити за външно оценяване и кандидатстване след 7 клас, изд. Регалия 6, София 2015
7. Тестове по математика, Любомир Любенов, Цеца Байчева, изд. DOMINO, 2017
8. Нови тематични и общи тестове по математика за 7 клас, Марина Рангелова, изд. Коала Прес, 2008
9. Учебно помагало за задължително избираема подготовка по математика за 7 клас, Иван Тонов, Таня Тонова, изд. Просвета, София, 2011
10. Тестове по математика за 7 клас, Лилия Дилкина, Константин Бекриев, изд. Коала Прес, Пловдив, 2014
11. Сборник контролни работи и тестове по математика 7 клас, Пенка Рангелова, изд. Коала Прес, Пловдив, 2009
12. Сп. Математика
13. Сп. Математика +
Коментари
Публикуване на коментар