Основни геометрични фигури 7 клас

Основните геометрични фигури в геометрията са точката, правата и равнината.

Определение 1: Ос ще наричаме права с избрана положителна посока върху нея.

Определение 2: Ако вземем една права и изберем точка O от нея, тя ще разделя правата на две части, всяка от които ще наричаме лъч с начало точка O. Тези два лъча се наричат противоположни лъчи.

Определение 3: Всяка права p от дадена равнина я разделя на две части, като всяка от тях се нарича полуравнина с контур правата p.

Определение 4: Част от права, ограничена с две точки, се нарича отсечка. Тези точки се наричат краища на отсечката, а точките който са между тях се наричат вътрешни точки за отсечката.

Определение 6: Дължина на отсечката ще наричаме положителното число, получено при измерването й с избрана мерна единица. Дължина на отсечка AB ще бележим с |AB| или само AB.

Определение 7: Разстоянието между две точки се определя от дължината на отсечката, определена от тях.

Определение 8: Две отсечки се наричат равни, ако са равни дължините им измерени с една и съща мерна единица.

Аксиома 1: Ако две равни отсечки се нанесат върху лъч, краищата им съвпадат.

Определение 9: Казваме, че отсечката a е по-голяма (по-малка) от отсечката b, ако дължината на a е по-голяма (по-малка) от дължината на b.

Определение 10: Ако точката M е между точките A и B и AM=BM, то M се нарича среда на отсечката AB.

Определение 11: Нека са дадени отсечките a и b. Ако върху лъч с начало O са нанесени точки A и B така, че A е между O и B, OA=a и AB=b, казваме, че отсечката OB=c е сбор на отсечките a и b. Ако една отсечка е сбор от две или повече дадени отсечки, то дължината й е равна на сбора от дължините на дадените отсечки.

Определение 12: Разлика на две отсечки a и b (a>b) се нарича такава отсечка c, чийто сбор с отсечката b е равен на a. Записваме c=a-b.

Определение 13: Геометрична фигура, която се състои от два лъча с общо начало, се нарича ъгъл. Лъчите се наричат рамене на ъгъла, а общото им начало се нарича връх на ъгъла.

Определение 14: Ъгъл, раменете на който са противоположни лъчи, се нарича изправен ъгъл.
Ъглите обикновено означаваме с малки букви от гръцката азбука - \alpha, \beta, \gamma, \delta и т.е.

Ъгъл ще означаваме и още по следният начин \sphericalangle BAC или \sphericalangle CAB. Също така за удобство можем да използваме и числа, например \sphericalangle 1, \sphericalangle 2 и т.н.








Определение 15: Мярка на ъгъл се нарича положителното число, получено при измерването на ъгъла с избрана мерна единица за ъгъл (например градус или радиан).

Определение 16: Мерни единици за измерване на ъгъл са един градус и неговите подразделения:
1) един градус: 1^{\circ} е \frac{1}{180} от изправения ъгъл;
2) една минута: 1^{\prime} е \frac{1}{60} от 1^{\circ};
3) една секунда: 1^{\prime\prime} е \frac{1}{60} от 1^{\prime}, което пък е \frac{1}{3600} от 1^{\circ}.
Ще казваме, че два ъгъла са равни, ако имат равни мерки при измерването им с една и съща мерна единица. 

Определение 17: От два ъгъла по-голям (по-малък) се нарича този, който има по-голяма (по-малка) мярка при измерване с една и съща мерна единица.

Определение 18: Ъглополовяща на даден ъгъл се нарича лъчът с начало върха на ъгъла, който разделя този ъгъл на два равни ъгъла. Ако ъглополовящата лежи върху права, тогава правата наричаме ъглополовяща на дадения ъгъл.
Отсечката AD е ъглополовяща на \sphericalangle BAC, защото \sphericalangle BAD=\sphericalangle CAD=\alpha. Тъй като AD лежи на правата h можем да кажем и, че h е ъглополовяща на \sphericalangle BAC.

1 Задача Ако ъгъл \alpha=27^{\circ}45^{\prime} и ъгъл \beta=33^{\circ}28^{\prime}, намерете \alpha +\beta.
Решение: Ще съберем отделно градусите и отделно минутите, така имаме, че \alpha+\beta=60^{\circ}73^{\prime}. Сега тъй като 73^{\prime}=60^{\prime}+13^{\prime}=1^{\circ}+13^{\prime}, записваме и окончателният отговор \alpha+\beta=61^{\circ}13^{\prime}.

2. Задача Ако ъгъл \alpha=105^{\circ}25^{\prime} и ъгъл \beta=35^{\circ}45^{\prime}, намерете \alpha-\beta. 
Решение: Тъй като минутите в ъгъл \alpha са по-малко от тези в ъгъл \beta е необходимо в \alpha да "вземем" един градус и да го превърнем в минути, т.е. \alpha=105^{\circ}25^{\prime}=104^{\circ}65^{\prime}. Сега вече изваждаме съответно градусите и минутите на \alpha от тези на \beta от където \alpha-\beta=104^{\circ}65^{\prime}-35^{\circ}45^{\prime}=69^{\circ}25^{\prime}.

3. Задача Лъчът OC^{\rightarrow} е вътрешен за \sphericalangle AOB и \sphericalangle AOC=35^{\circ}, а \sphericalangle COB=80^{\circ}. На колко градуса е равен \sphericalangle AOB?
Решение:
От чертежа виждаме, че \sphericalangle AOB=\sphericalangle AOC+\sphericalangle COB=\alpha+\beta=35^{\circ}+33^{\circ}=68^{\circ}.

4. Задача Ъгъл с градусна мярка 120^{\circ} е разделен от свой вътрешен лъч на два ъгъла, градусните мерки на които се отнасят, както 2:3.
Решение: Нека \sphericalangle AOB=120^{\circ} и лъчът OC^{\rightarrow} го разделя на ъгли \sphericalangle AOC и \sphericalangle BOC.
От казаното следва, че \sphericalangle AOC=\alpha=2x и \sphericalangle BOC=\beta=3x. Следователно \alpha+\beta=2x+3x=120^{\circ}, от където 5x=120^{\circ} и x=24^{\circ}, така \alpha=48^{\circ}, а \beta=72^{\circ}.

5 Задача Лъчът OC^{\rightarrow} е вътрешен за \sphericalangle AOB и \sphericalangle AOB=135^{\circ}, а \sphericalangle COB=70^{\circ}. На колко градуса е равен \sphericalangle AOC?
Решение:
Тъй като \sphericalangle AOB=\sphericalangle AOC+\sphericalangle BOC, можем да запишем, че \alpha+\beta=x+75^{\circ}. По условие \sphericalangle AOB=135^{\circ}, следователно 135^{\circ}=x+75^{\circ}, от където x=135^{\circ}-75^{\circ}=60^{\circ}.

6 Задача Лъчите OB^{\rightarrow} и OC^{\rightarrow} са вътрешни за \sphericalangle AOD, като OB^{\rightarrow} е ъглополовяща на \sphericalangle AOC. Ако \sphericalangle AOB=\frac{5}{9}\sphericalangle BOD и \sphericalangle AOD=140^{\circ}, намерете \sphericalangle BOC.
Решение:
ъгъл, какво е ъгъл, задачи от основни геометрични фигури

Нека \sphericalangle AOB=\sphericalangle BOC=\alpha, а \sphericalangle COD=\beta. Следователно 2\alpha+\beta=140^{\circ}. От друга страна от това, че \sphericalangle AOB=\frac{5}{9}\sphericalangle BOD \implies \alpha=\frac{5}{9}(\alpha+\beta) можем да кажем, че 9\alpha=5\alpha+5\beta\implies 4\alpha=5\beta. Така намираме, че \beta=\frac{4}{5}\alpha. Сега заместваме \beta с \frac{4}{5}\alpha в равенството 2\alpha+\beta=140^{\circ} и получаваме, че 2\alpha+\frac{4}{5}\alpha=140^{\circ}\implies 14\alpha=700^{\circ} и \alpha=50^{\circ} т.е. \sphericalangle BOC=50^{\circ}.

Задачи за самостоятелна работа

1. Ако ъгъл \alpha=120^{\circ}43^{\prime} и ъгъл \beta=31^{\circ}52^{\prime}, то намерете \alpha+\beta.

2. Ако ъгъл \alpha=56^{\circ}17^{\prime} и ъгъл \beta=18^{\circ}44^{\prime}, то намерете \alpha-\beta.

3. Лъчът OC^{\rightarrow} е вътрешен за \sphericalangle AOB=68^{\circ}. Намерете градусните мерки на \sphericalangle AOC, и \sphericalangle BOC, ако \sphericalangle AOC е с 40^{\circ} по-малък от \sphericalangle BOC 

4. Ъгъл с градусна мярка 150^{\circ} е разделен от свой вътрешен лъч на два ъгъла, градусните мерки на които се отнасят, както 6:9. На колко градуса е равен всеки от ъглите?

Още обяснени и решени задачи свързани с този урок можете да намерите в клипа ми даден по-долу:


Използвана литература:

1. Сборник за 7 клас, Пенка Рангелова, Константин Бекриев, Лилия Дилкина, Нина Иванова изд. Коала Прес, Пловдив, 2020

2. Тест Математика 7 клас, Донка Гълъбова, Адриана Хаджийска, Анна Аначкова и др., изд. Веди, София, 2020 

3. Сборник задачи по математика за 7 клас, Мария Лилкова, Пенка Нинова, Таня Стоева и др., изд. Просвета, София

4. Книга за ученика за 7 клас, Здравка Паскалева, Мая Алашка, Райна Алашка, изд. Архимед, София, 2018

5. Текуща подготовка по математика за наицоналното външно оценяване в 7 клас, Боянка Савова, Мария Тодорова, Веселин Златилов, изд. Просвета, София, 2020

6. Нови пробни изпити за външно оценяване и кандидатстване след 7 клас, изд. Регалия 6, София 2015 

7. Тестове по математика, Любомир Любенов, Цеца Байчева, изд. DOMINO, 2017

8. Нови тематични и общи тестове по математика за 7 клас, Марина Рангелова, изд. Коала Прес, 2008

9. Учебно помагало за задължително избираема подготовка по математика за 7 клас, Иван Тонов, Таня Тонова, изд. Просвета, София, 2011

10. Тестове по математика за 7 клас, Лилия Дилкина, Константин Бекриев, изд. Коала Прес, Пловдив, 2014

11. Сборник контролни работи и тестове по математика 7 клас, Пенка Рангелова, изд. Коала Прес, Пловдив, 2009

12. Сп. Математика

13. Сп. Математика + 

Коментари

Популярни публикации от този блог

Триъгълник. Сбор на ъгли в триъгълник. Външен ъгъл на триъгълник 7 клас

Ъгли получени при пресичането на две прави с трета. Теореми признаци, за успоредност на две прави 7 клас

Множества. Основни понятия - обединение, сечение, разлика и допълнение на множества