Равнобедрен триъгълник. Равностранен триъгълник 7 клас

Равнобедрен и равностранен триъгълник - теория и задачи | Геометрия 7 клас

Определение 1: Триъгълник, на който две от страните са равни се нарича равнобедрен.

Равнобедрен триъгълник ABC

\triangle ABC е равнобедрен триъгълник и AC=BC=a. Страните AC и BC се наричат бедра на триъгълника, а страната AB се нарича основа.

Теорема 1: Ако в един триъгълник два от ъглите са равни, той е равнобедрен.

Теорема 2: В равнобедрен триъгълник ъглите при основата му са равни.

Определение 2: Триъгълник, на който и трите страни са равни, се нарича равностранен.

Равностранен триъгълник

Теорема 3: Ако в триъгълник трите ъгъла са равни, той е равностранен.

Теорема 4: В равностранен триъгълник и трите ъгъла са равни на 60^{\circ}.

1 Задача: Докажете, че в равнобедрен триъгълник медианите към бедрата са равни.

Диаграма към задача 1

Решение: Нека е даден равнобедреният триъгълник ABC и AC=BC. Тъй като AM и BE са медиани следва, че AE=BM (1). От Теорема 2 имаме, че \sphericalangle BAC=\sphericalangle ABC (2).

Разглеждаме \triangle ABM и \triangle BAE:

1) AB - обща;

2) AE=BM - от разсъждение (1);

3) \sphericalangle BAC=\sphericalangle ABC - от разсъждение (2).

Следователно триъгълниците ABM и BAE са еднакви по I признак. От това пък, че са еднакви следва, че съответните им страни и ъгли са равни, от където получаваме и, че AM=BE т.е. доказахме, че медианите към бедрата са равни.

2 Задача: В равнобедрен триъгълник ъглополовящата към бедрото е равна на основата. Намерете ъглите му.

Диаграма към задача 2

Решение: Нека е даден равнобедреният триъгълник ABC, в който AC=BC и AL е ъглополовяща на \sphericalangle BAC, следователно \sphericalangle CAL=\sphericalangle LAB=\alpha и \sphericalangle BAC=2\alpha.

От факта, че \triangle ABC е равнобедрен, според Теорема 2 имаме, че \sphericalangle BAC=\sphericalangle ABC=2\alpha. Тъй като по условие имаме, че AL=AB следва, че \triangle ABL е равнобедрен и отново според Теорема 2 за този триъгълник имаме, че \sphericalangle ALB=\sphericalangle ABL=2\alpha.

Така за \triangle ABL имаме, че \sphericalangle LAB+\sphericalangle ALB+\sphericalangle ABL=180^{\circ}, от където \alpha+2\alpha+2\alpha=180^{\circ}. Така получаваме, че 5\alpha=180^{\circ} и \alpha=36^{\circ}.

Така за ъглите на \triangle ABC имаме, че \sphericalangle BAC=\sphericalangle ABC=72^{\circ} и \sphericalangle ACB=180^{\circ}-144^{\circ}=36^{\circ}, с което задачата е решена.

3 Задача: Даден е равнобедрен триъгълник ABC, в който AC=BC. Отсечката BM е медиана (M\in AC). Ако BC+CM=15 cm и AB+AM=10 cm, намерете страните на \triangle ABC.

Диаграма към задача 3

Решение: Нека означим CM=x следователно, тъй като BM е медиана, то и AM=x. Тогава AC=BC=2x.

Равенството BC+CM=15 cm можем да запишем във вида 2x+x=15 \implies 3x=15 и x=5 cm. Така намираме, че AC=BC=10 cm и CM=AM=5 cm.

Сега намираме и AB от равенството AB+AM=10 cm следва, че AB=10-5=5 cm.

4 Задача: В равнобедрения \triangle ABC (AC=BC) \sphericalangle ACB=140^{\circ}. Точките K, M и P са съответно върху страните AB, BC и AC. Ако AK=BM и AP=KB, намерете на колко градуса е равен \sphericalangle PKM.

Диаграма към задача 4

Решение: Построяваме PK и KM.

Разглеждаме \triangle AKP и \triangle BKM:

1) AK=MB (по условие)

2) AP=KB (по условие)

3) \sphericalangle PAK=\sphericalangle MBK (\triangle ABC - равнобедрен)

\implies \triangle AKP\cong\triangle BKM по I признак \implies PK=KM и \triangle PKM е равнобедрен.

От това, че \triangle ABC е равнобедрен и \sphericalangle ACB=140^{\circ} следва, че \sphericalangle BAC=\sphericalangle ABC=20^{\circ}.

Нека означим \sphericalangle AKC=\alpha следователно от \triangle AKP, като приложим теоремата за сбор на ъгли в триъгълник имаме, че \sphericalangle APK=180^{\circ}-(20^{\circ}+\alpha)=160^{\circ}-\alpha=\sphericalangle MKB.

От това, че \triangle MKP - равнобедрен \implies \sphericalangle KPM=\sphericalangle PMK=\beta \implies \sphericalangle PKM=180^{\circ}-2\beta.

Сега вземаме в предвид, че \sphericalangle AKC+\sphericalangle CKM+\sphericalangle MKB=180^{\circ} \implies \alpha+180^{\circ}-2\beta+160^{\circ}-\alpha=180^{\circ} \implies 2\beta=160^{\circ}. От тук намираме, че \beta=80^{\circ}, тогава \sphericalangle PKM=180^{\circ}-2\beta=180^{\circ}-160^{\circ}=20^{\circ}.

5 Задача: Даден е \triangle ABC с \sphericalangle ABC=46^{\circ}. Ако CH (H\in AB) е височина и AH=BC+BH, намерете мярката на \sphericalangle BAC.

Диаграма към задача 5

Решение: Построяваме BL, така че BL=BC. От AH=BC+BH следва, че AH=HB+BL=LH.

Тъй като \sphericalangle CBL е съседен на \sphericalangle ABC \implies \sphericalangle CBL=180^{\circ}-46^{\circ}=134^{\circ}. От това, че \triangle LBC е равнобедрен \implies \sphericalangle BLC=\sphericalangle BCL=\frac{180^{\circ}-134^{\circ}}{2}=23^{\circ}.

Разглеждаме \triangle AHC и LHC:

1) CH - обща

2) \sphericalangle AHC=\sphericalangle LHC=90^{\circ}

3) AH=LH

\implies \triangle AHC\cong\triangle LHC по I признак, а от това, че двата триъгълника са еднакви имаме, че AC=LC и \triangle ALC е равнобедрен \implies \sphericalangle LAC=23^{\circ}.

6 Задача: Докажете, че ако външният ъгъл при върха C е два пъти по-голям от \sphericalangle BAC то \triangle ABC е равнобедрен.

Диаграма към задача 6

Решение: Нека \sphericalangle BAC=\alpha, следователно \sphericalangle BCK=2\alpha. Тъй като \sphericalangle BCK е външен ъгъл за триъгълника ABC, то \sphericalangle BCK=\sphericalangle BAC+\sphericalangle ABC (прилагаме теоремата за външни ъгли, която гласи, че всеки външен ъгъл на триъгълник е равен на сбора от двата не съседни на него вътрешни ъгли) \implies 2\alpha=\alpha+\sphericalangle ABC и \sphericalangle ABC=\alpha, следователно \sphericalangle CAB=\sphericalangle ABC=\alpha. Така доказахме, че \triangle ABC е равнобедрен.

Задачи за самостоятелна работа

1. Докажете, че ако един от ъглите в равнобедрен триъгълник има градусна мярка 60^{\circ}, то този триъгълник е равностранен.

2. Докажете, че в равнобедрен триъгълник ъглополовящите на ъглите при основата са равни.

3. Докажете, че ако ъглополовящата на един от ъглите на триъгълник разполовява неговия периметър, то триъгълникът е равнобедрен.

4. Страната AB на \triangle ABC е разделена от точките M и N на три равни части, като точка M е между A и N. Ако е известно, че \sphericalangle ACM=15^{\circ} и \sphericalangle CMB=60^{\circ}, да се намерят ъглите на \triangle ABC.

5. Даден е равнобедрен триъгълник ABC, за който ъглополовящата на външния ъгъл при върха B образува при пресичането си с правата AC ъгъл, равен на 15^{\circ}. Намерете градусните мерки на ъглите на \triangle ABC.

6. Даден е равностранен \triangle ABC. Върху продължението на AC след точка C е взета точката D, а върху продължението на BC след точка C е взета точката E така, че BD=DE. Докажете, че AD=CE.

Видео уроци

Още обяснени и решени задачи свързани с този урок можете да намерите в клипа ми даден по-долу:

Използвана литература:

1. Сборник за 7 клас, Пенка Рангелова, Константин Бекриев, Лилия Дилкина, Нина Иванова изд. Коала Прес, Пловдив, 2020

2. Тест Математика 7 клас, Донка Гълъбова, Адриана Хаджийска, Анна Аначкова и др., изд. Веди, София, 2020

3. Сборник задачи по математика за 7 клас, Мария Лилкова, Пенка Нинова, Таня Стоева и др., изд. Просвета, София

4. Книга за ученика за 7 клас, Здравка Паскалева, Мая Алашка, Райна Алашка, изд. Архимед, София, 2018

5. Текуща подготовка по математика за националното външно оценяване в 7 клас, Боянка Савова, Мария Тодорова, Веселин Златилов, изд. Просвета, София, 2020

6. Нови пробни изпити за външно оценяване и кандидатстване след 7 клас, изд. Регалия 6, София 2015

7. Тестове по математика, Любомир Любенов, Цеца Байчева, изд. DOMINO, 2017

8. Нови тематични и общи тестове по математика за 7 клас, Марина Рангелова, изд. Коала Прес, 2008

9. Учебно помагало за задължително избираема подготовка по математика за 7 клас, Иван Тонов, Таня Тонова, изд. Просвета, София, 2011

10. Тестове по математика за 7 клас, Лилия Дилкина, Константин Бекриев, изд. Коала Прес, Пловдив, 2014

11. Сборник контролни работи и тестове по математика 7 клас, Пенка Рангелова, изд. Коала Прес, Пловдив, 2009

12. Сп. Математика

13. Сп. Математика +

Коментари

Популярни публикации от този блог

Триъгълник. Сбор на ъгли в триъгълник. Външен ъгъл на триъгълник 7 клас

Ъгли получени при пресичането на две прави с трета. Теореми признаци, за успоредност на две прави 7 клас

Множества. Основни понятия - обединение, сечение, разлика и допълнение на множества